The CMF552K4300FKR6 is a 2.43k ohm, 1% tolerance, axial through-hole resistor from Vishay. It features a moisture resistant and flame retardant coating, and is lead free. The resistor has a maximum power dissipation of 500mW and operates over a temperature range of -55°C to 175°C. It is available in a tape and reel packaging with 1000 units per package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | Axial |
| Construction | Cylindrical |
| Features | Moisture Resistant, Flame Retardant Coating |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 0.24inch |
| Max Operating Temperature | 175°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 500mW |
| Military Standard | Not |
| Number of Terminations | 2 |
| Package Quantity | 1000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Resistance | 2.43kR |
| RoHS Compliant | No |
| Series | CMF |
| Termination | Axial |
| Tolerance | 1% |
| Width | 2.29mm |
| RoHS | Not Compliant |