
The CMF55470R00FKR6 is a fixed resistor from Vishay with a voltage rating of 250V and a resistance of 470 ohms. It features a moisture resistant and flame retardant coating, and is suitable for through hole mounting. The resistor has a maximum operating temperature of 175°C and a minimum operating temperature of -55°C. It is available in a package quantity of 1000 units, packaged in tape and reel.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vishay CMF55470R00FKR6 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Axial |
| Contact Plating | Tin, Lead |
| Diameter | 2.29mm |
| Features | Moisture Resistant, Flame Retardant Coating |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 6.1mm |
| Max Operating Temperature | 175°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 500mW |
| Mount | Through Hole |
| Number of Terminations | 2 |
| Package Quantity | 1000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Resistance | 470R |
| RoHS Compliant | No |
| Series | CMF |
| Termination | Axial |
| Tolerance | 1% |
| Voltage Rating | 250V |
| Weight | 0.007055oz |
| Width | 2.29mm |
| RoHS | Not CompliantNo |
Download the complete datasheet for Vishay CMF55470R00FKR6 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.