
This 500V 330R 1% axial lead free through-hole resistor features moisture resistant and flame retardant coating. It has a maximum operating temperature of 175°C and a minimum operating temperature of -55°C. The resistor's maximum power dissipation is 1W and it is available in a package quantity of 2500 units, packaged in tape and reel.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vishay CMF60330R00FKRE datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Axial |
| Features | Moisture Resistant, Flame Retardant Coating |
| Lead Diameter | 0.64mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 0.344inch |
| Max Operating Temperature | 175°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 1W |
| Number of Terminations | 2 |
| Package Quantity | 2500 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Resistance | 330R |
| Series | CMF |
| Termination | Axial |
| Tolerance | 1% |
| Voltage Rating | 500V |
| Weight | 0.017637oz |
| Width | 3.68mm |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Vishay CMF60330R00FKRE to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.