The CMF605R0000FKR6 is a 500V 5R axial lead free resistor from Vishay, featuring a flame retardant coating and a maximum operating temperature of 175°C. It has a maximum power dissipation of 1W and a tolerance of 1%. The resistor is packaged in a tape and reel with 1000 units per package, and is available in a through-hole configuration.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vishay CMF605R0000FKR6 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Axial |
| Diameter | 3.68mm |
| Features | Flame Retardant Coating |
| Lead Diameter | 0.64mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 0.344inch |
| Max Operating Temperature | 175°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 1W |
| Number of Terminations | 2 |
| Package Quantity | 1000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Resistance | 5R |
| Series | CMF |
| Termination | Axial |
| Tolerance | 1% |
| Voltage Rating | 500V |
| Weight | 0.017637oz |
| Width | 3.68mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Vishay CMF605R0000FKR6 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.