The CMF6071R150BEBF resistor features a moisture-resistant, flame retardant coating and is lead-free. It has a maximum power dissipation of 1W and operates over a temperature range of -55°C to 175°C. The resistor is packaged in bulk quantities of 100 units and has a resistance of 71.15 ohms with a tolerance of 0.1%.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vishay CMF6071R150BEBF datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Axial |
| Features | Moisture Resistant, Flame Retardant Coating |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 0.344inch |
| Max Operating Temperature | 175°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 1W |
| Number of Terminations | 2 |
| Package Quantity | 100 |
| Packaging | Bulk |
| Resistance | 71.15R |
| Series | CMF |
| Tolerance | 0.1% |
| Width | 3.68mm |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Vishay CMF6071R150BEBF to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.