The CMF65330R00FKR670 is a 500V 330R 1% axial through-hole resistor from Vishay. It features a moisture resistant, flame retardant coating and is lead free. The resistor has a maximum operating temperature of 175°C and a minimum operating temperature of -55°C. It has a maximum power dissipation of 1.5W and is available in a package quantity of 1000 units per reel. The resistor is not RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vishay CMF65330R00FKR670 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Axial |
| Features | Moisture Resistant, Flame Retardant Coating |
| Lead Diameter | 0.64mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 0.562inch |
| Max Operating Temperature | 175°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 1.5W |
| Number of Terminations | 2 |
| Package Quantity | 1000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Resistance | 330R |
| RoHS Compliant | No |
| Series | CMF |
| Termination | Axial |
| Tolerance | 1% |
| Voltage Rating | 500V |
| Width | 4.57mm |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Vishay CMF65330R00FKR670 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.