The CMF6561R110BEBF resistor features a moisture-resistant and flame retardant coating, and is available in a through-hole axial package. It has a maximum operating temperature of 175°C and a minimum operating temperature of -55°C. The resistor has a maximum power dissipation of 1.5W and a resistance of 61.11 ohms with a tolerance of 0.1%. It is packaged in a bulk quantity of 100 units.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vishay CMF6561R110BEBF datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Axial |
| Features | Moisture Resistant, Flame Retardant Coating |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 0.562inch |
| Max Operating Temperature | 175°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 1.5W |
| Number of Terminations | 2 |
| Package Quantity | 100 |
| Packaging | Bulk |
| Resistance | 61.11R |
| Series | CMF |
| Tolerance | 0.1% |
| Width | 4.57mm |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Vishay CMF6561R110BEBF to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.