The CMF6580R600BEBF is a 500V axial through-hole resistor with a resistance of 80.6 ohms. It features a moisture-resistant and flame retardant coating. The resistor has a maximum operating temperature of 175°C and a minimum operating temperature of -55°C. It can dissipate up to 1.5W of power. The CMF6580R600BEBF is packaged in bulk quantities of 100 units.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vishay CMF6580R600BEBF datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Axial |
| Diameter | 4.57mm |
| Features | Moisture Resistant, Flame Retardant Coating |
| Lead Diameter | 0.64mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 0.562inch |
| Max Operating Temperature | 175°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 1.5W |
| Number of Terminations | 2 |
| Package Quantity | 100 |
| Packaging | Bulk |
| Resistance | 80.6R |
| RoHS Compliant | No |
| Series | CMF |
| Termination | Axial |
| Tolerance | 0.1% |
| Voltage Rating | 500V |
| Weight | 0.035274oz |
| Width | 4.57mm |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Vishay CMF6580R600BEBF to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.