The CNS020-316KL is a through-hole fixed resistor from Vishay with a maximum operating temperature of 155°C and a minimum operating temperature of -55°C. It has a resistance of 316kΩ with a tolerance of 0.01%. The resistor is packaged in epoxy with a height of 6.62mm and a length of 8.1mm. It is plated with tin and silver and is RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Vishay CNS020-316KL technical specifications.
| Package/Case | Epoxy |
| Contact Plating | Tin, Silver |
| Height | 6.62mm |
| Length | 8.1mm |
| Max Operating Temperature | 155°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Resistance | 316kR |
| RoHS Compliant | Yes |
| Tolerance | 0.01% |