| Mounting | Through Hole |
| Termination Style | Radial |
| Terminal Pitch (mm) | 3.81 |
| Product Length (mm) | 8.1 |
| Product Depth (mm) | 2.54 |
| Product Height (mm) | 6.62 |
| Number of Terminals | 2 |
| Lead Diameter (mm) | 0.25 |
| Lead Length (mm) | 3.17 |
| Resistance Value | 102KOhm |
| Tolerance | 1% |
| Max Voltage Rating | 300V |
| Technology | Thin Film |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 155°C |