The CNS021178K ohm1% resistor is a thin film resistor with a resistance value of 178K and a tolerance of 1%. It has a maximum voltage rating of 300V and is designed for through hole mounting. The resistor is conformal coated and has a lead diameter of 0.25mm and a lead length of 3.17mm. It operates within a temperature range of -55°C to 155°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Vishay CNS021178K ohm1% technical specifications.
| Lead Length (mm) | 3.17 |
| Resistance Value | 178KOhm |
| Tolerance | 1% |
| Max Voltage Rating | 300V |
| Technology | Thin Film |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 155°C |