The CNS021324K ohm resistor is a thin film device with a resistance value of 324K ohms and a tolerance of 1%. It has a maximum voltage rating of 300V and is designed for through hole mounting. The resistor is conformal coated and has a fail-safe fusible resistor feature. It operates over a temperature range of -55°C to 155°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Vishay CNS021324K ohm1% technical specifications.
| Lead Length (mm) | 3.17 |
| Resistance Value | 324KOhm |
| Tolerance | 1% |
| Max Voltage Rating | 300V |
| Technology | Thin Film |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 155°C |