The CNS021523K ohm resistor is a 523K ohm thin film resistor with a 1% tolerance. It has a maximum voltage rating of 300V and is designed for through hole mounting. The resistor has a conformal coated case and is not fail safe fusible. It operates over a temperature range of -55°C to 155°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Lead Length (mm) | 3.17 |
| Resistance Value | 523KOhm |
| Tolerance | 1% |
| Max Voltage Rating | 300V |
| Technology | Thin Film |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 155°C |