The CRCW201033K2FKEFHP is a 33.2k ohm, 1% tolerance, chip resistor from Vishay. It is available in a 2010 package and is RoHS compliant. The resistor has a maximum operating temperature of 155°C and a maximum power dissipation of 1W. It is packaged in tape and reel quantities of 4000. The resistor is lead free and meets the automotive AEC-Q200 standard.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Vishay CRCW201033K2FKEFHP technical specifications.
| Package/Case | 2010 |
| Features | Automotive AEC-Q200 |
| Height | 0.028inch |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 0.197inch |
| Max Operating Temperature | 155°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 1W |
| Number of Terminations | 2 |
| Package Quantity | 4000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Resistance | 33.2kR |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | CRCW-HP |
| Tolerance | 1% |
| Width | 0.098inch |