The DB050180WP15238BJ1 is a 1.5nF axial ceramic capacitor with a maximum operating temperature of 100°C and a minimum operating temperature of -55°C. It has a current rating of 50A and a voltage rating of 20kV. This capacitor is packaged in bulk and is not RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Vishay DB050180WP15238BJ1 technical specifications.
| Capacitance | 1.5nF |
| Package/Case | Axial |
| Current | 50A |
| Length | 7.087inch |
| Max Operating Temperature | 100°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Bolt |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | No |
| Series | DB |
| Tolerance | 10% |
| Voltage Rating | 20kV |