The GBPC12005-E4/51 is a bridge rectifier with a maximum operating temperature of 150°C and a minimum operating temperature of -55°C. It has a maximum repetitive reverse voltage of 50V and a maximum reverse current of 5uA. The device is packaged in a module with a lead-free package and is compliant with RoHS regulations. It is available in a package quantity of 100 and is packaged in bulk.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Vishay GBPC12005-E4/51 technical specifications.
| Capacitance | 300pF |
| Package/Case | Module |
| Forward Current | 12A |
| Height | 7.62mm |
| Lead Free | Contains Lead |
| Length | 28.8mm |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 50V |
| Max Reverse Current | 5uA |
| Max Reverse Leakage Current | 5uA |
| Max Surge Current | 200A |
| Mount | Through Hole, Screw |
| Number of Elements | 1 |
| Output Current | 12A |
| Package Quantity | 100 |
| Packaging | Bulk |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 200A |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| RoHS Compliant | Yes |
| Width | 28.8mm |