Vishay GBPC12005W-E4/51 technical specifications.
| Average Rectified Current | 12A |
| Forward Current | 12A |
| Height | 7.62mm |
| Length | 28.8mm |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 50V |
| Max Reverse Current | 5uA |
| Max Reverse Leakage Current | 5uA |
| Max Surge Current | 200A |
| Mount | Through Hole, Screw |
| Number of Elements | 1 |
| Package Quantity | 100 |
| Packaging | Bulk |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 200A |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Width | 28.8mm |