Vishay GBPC25005-E4/51 technical specifications.
| Average Rectified Current | 25A |
| Capacitance | 300pF |
| Package/Case | Module |
| Current Rating | 25A |
| Forward Current | 25A |
| Height | 7.62mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 28.8mm |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 50V |
| Max Reverse Current | 5uA |
| Max Reverse Leakage Current | 5uA |
| Max Surge Current | 300A |
| Mount | Screw |
| Number of Elements | 1 |
| Output Current | 25A |
| Package Quantity | 100 |
| Packaging | Bulk |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 300A |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| RoHS Compliant | Yes |
| DC Rated Voltage | 50V |
| Width | 28.8mm |