The GBPC35005-E4 is a 35A bridge rectifier module from Vishay, packaged in an S-PUFM-D4 module with a screw mount. It can handle a maximum repetitive reverse voltage of 50V and a maximum forward surge current of 400A. The device operates over a temperature range of -55°C to 150°C. It is RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Vishay GBPC35005-E4 technical specifications.
| Package/Case | Module |
| Current Rating | 35A |
| Forward Current | 35A |
| Height | 7.62mm |
| Length | 28.8mm |
| Max Forward Surge Current (Ifsm) | 400A |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 50V |
| Max Reverse Current | 5uA |
| Mount | Screw |
| RoHS Compliant | Yes |
| Width | 28.8mm |