Diode Rectifier Bridge Single 1KV 8A 4-Pin Case GBU Tube
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 130pF |
| Current Rating | 8A |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Number of Elements | 1 |
| Output Current | 8A |
| Packaging | Bulk |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 440A |
| RoHS Compliant | Yes |
| DC Rated Voltage | 1kV |
| RoHS | Compliant |