The Vishay GDZ36B-G3-18 is a surface mount zener diode with a maximum operating temperature range of -55°C to 150°C. It has a zener voltage of 36V and an impedance of 300 ohms. The diode is RoHS compliant and meets AEC-Q101 standards. It is available in a SOD-323-2 package and is supplied on tape and reel in quantities of 10,000.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Vishay GDZ36B-G3-18 technical specifications.
| Package/Case | SOD-323-2 |
| Impedance | 300R |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 200mW |
| Max Reverse Leakage Current | 100nA |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 10000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Dissipation | 200mW |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | Automotive, AEC-Q101 |
| Tolerance | 4% |
| Weight | 0.000141oz |
| Zener Voltage | 36V |