The GI756-TR is a single switching diode with a peak reverse repetitive voltage of 600V and a maximum continuous forward current of 22mA. It has a peak non-repetitive surge current of 400A and a peak forward voltage of 1.25V at 100A. The diode is available in a through-hole package with a plastic material and a maximum package diameter of 9.1mm. It operates over a temperature range of -50 to 150°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vishay GI756-TR datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Basic Package Type | Through Hole |
| Package Family Name | Case P-600 |
| Package/Case | Case P-600 |
| Package Description | Axial Lead Package |
| Lead Shape | Through Hole |
| Pin Count | 2 |
| PCB | 2 |
| Package Length (mm) | 9.1(Max) |
| Seated Plane Height (mm) | 9.1(Max) |
| Package Diameter (mm) | 9.1(Max) |
| Package Material | Plastic |
| Mounting | Through Hole |
| Type | Switching Diode |
| Configuration | Single |
| Peak Reverse Repetitive Voltage | 600V |
| Maximum Continuous Forward Current | 22A |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 400A |
| Peak Forward Voltage | 1.25@100AV |
| Peak Reverse Current | 5uA |
| Peak Reverse Recovery Time | 2500(Typ)ns |
| Min Operating Temperature | -50°C |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Operating Junction Temperature | -50 to 150°C |
| Cage Code | 18612 |
| EU RoHS | No |
| HTS Code | 8541100080 |
| Schedule B | 8541100080 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Versions | 2011/65/EU, 2015/863 |
Download the complete datasheet for Vishay GI756-TR to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.