
Diodes - General Purpose, Power, Switching 3.0 Amp 400 Volt 100 Amp IFSM
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Average Rectified Current | 3A |
| Package/Case | DO-201AD |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -50°C |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 400V |
| Max Reverse Current | 10uA |
| Max Reverse Leakage Current | 10uA |
| Max Reverse Voltage (DC) | 400V |
| Max Surge Current | 100A |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 1400 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 100A |
| Radiation Hardening | No |
| Reverse Recovery Time | 750ns |
| RoHS Compliant | Yes |
| RoHS | Compliant |
