
Uni-directional TVS ESD suppressor diode with a 12V maximum working voltage and 24V maximum clamping voltage. This surface-mount component features a 3-pin SOT-23 (TO-236AA) package with gull-wing leads, measuring 3.1mm (Max) length, 1.43mm (Max) width, and 1.05mm (Max) height. It offers a low leakage current of 1µA and a typical capacitance of 5pF, operating across a temperature range of -55°C to 125°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vishay GL12T-GS08 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Basic Package Type | Lead-Frame SMT |
| Package Family Name | SOT-23 |
| Package/Case | SOT-23 |
| Package Description | Small Outline Transistor |
| Lead Shape | Gull-wing |
| Pin Count | 3 |
| PCB | 3 |
| Package Length (mm) | 3.1(Max) |
| Package Width (mm) | 1.43(Max) |
| Package Height (mm) | 1.05(Max) |
| Seated Plane Height (mm) | 1.15(Max) |
| Pin Pitch (mm) | 1(Max) |
| Package Material | Plastic |
| Mounting | Surface Mount |
| Jedec | TO-236AA |
| Configuration | Single |
| Type | TVS |
| Direction Type | Uni-Directional |
| Maximum Working Voltage | 12V |
| Maximum Clamping Voltage | 24V |
| Maximum Leakage Current | 1uA |
| Capacitance | 5(Typ)pF |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Cage Code | 18612 |
| EU RoHS | Yes |
| HTS Code | 8536308000 |
| Schedule B | 8536300000 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| RoHS Versions | 2011/65/EU, 2015/863 |
Download the complete datasheet for Vishay GL12T-GS08 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.