Vishay GSOT24C-GS08 technical specifications.
| Capacitance | 80pF |
| Package/Case | SOT-23 |
| Clamping Voltage | 47V |
| Clamping Voltage-Max | 47V |
| Depth | 1.43mm |
| Direction | Bidirectional |
| Height | 1.05mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Leakage Current | 1uA |
| Length | 3.1mm |
| Max Breakdown Voltage | 27V |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Power Dissipation | 235W |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Channels | 2 |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Reverse Standoff Voltage | 24V |
| RoHS Compliant | Yes |
| Termination | SMD/SMT |
| Width | 1.43mm |
| Working Voltage | 24V |