The GSOT36C-E3-18 is a bidirectional Zener diode with a minimum breakdown voltage of 39V and a maximum operating temperature of 150°C. It is packaged in a TO-236-3 surface mount package and is RoHS compliant. The diode has a peak pulse current of 3.5A and a peak pulse power of 248W. It is suitable for use in surge suppressor applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Vishay GSOT36C-E3-18 technical specifications.
| Capacitance | 52pF |
| Package/Case | TO-236-3 |
| Clamping Voltage | 1.3V |
| Diode Type | ZENER |
| Direction | Bidirectional |
| Min Breakdown Voltage | 39V |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Unidirectional Channels | 2 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Pulse Current | 3.5A |
| Peak Pulse Power | 248W |
| Polarity | Bidirectional |
| Power Line Protection | No |
| Reverse Standoff Voltage | 36V |
| RoHS Compliant | Yes |
| Termination | SMD/SMT |
| Weight | 0.00031oz |
| Working Voltage | 36V |