Vishay GSOT36C-HG3-08 technical specifications.
| Capacitance | 52pF |
| Package/Case | SOT-23 |
| Clamping Voltage | 1.3V |
| Depth | 1.43mm |
| Diode Type | ZENER |
| Direction | Bidirectional |
| Leakage Current | 1uA |
| Length | 3.1mm |
| Min Breakdown Voltage | 39V |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Unidirectional Channels | 2 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Pulse Current | 3.5A |
| Peak Pulse Power | 248W |
| Polarity | Bidirectional |
| Power Line Protection | No |
| Radiation Hardening | No |
| Reverse Standoff Voltage | 36V |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | Automotive, AEC-Q101 |
| Termination | SMD/SMT |
| Weight | 0.00031oz |
| Working Voltage | 36V |