Cap Ceramic Single 100pF 4000V N750 10% (11 X 4.7mm) Radial 10mm 85°C Bulk
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 100pF |
| Voltage | 4000VDC |
| DC Rated Voltage | 4000VDC |
| Tolerance | 10% |
| Dielectric | N750 |
| Type | Ceramic Disc |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Mounting | Through Hole |
| Termination Style | Radial |
| Size | 11 X 4.7mm |
| Terminal Pitch | 10mm |
| RoHS | Yes with Exemption |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |