
The HFA160NJ40C is a general purpose rectifier from Vishay with a maximum reverse voltage of 400V and a current rating of 160A. It features a reverse recovery time of 140ns and is available in a bulk packaging quantity of 30. The device is not RoHS compliant and is part of the HEXFRED series. It is designed for chassis mount applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vishay HFA160NJ40C datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Average Rectified Current | 170A |
| Current Rating | 160A |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Reverse Voltage (DC) | 400V |
| Mount | Chassis Mount |
| Package Quantity | 30 |
| Packaging | Bulk |
| Reverse Recovery Time | 140ns |
| RoHS Compliant | No |
| Series | HEXFRED® |
| DC Rated Voltage | 400V |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Vishay HFA160NJ40C to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
