
The HL01205Z15R00JJ is a through-hole fixed resistor from Vishay with a resistance of 15 ohms and a tolerance of 5%. It has a maximum operating temperature of 350°C and a minimum operating temperature of -55°C. The resistor is packaged in bulk and has a diameter of 10.32mm and a length of 44.45mm.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vishay HL01205Z15R00JJ datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | SIL |
| Diameter | 10.32mm |
| Length | 44.45mm |
| Max Operating Temperature | 350°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| Resistance | 15R |
| RoHS Compliant | No |
| Series | HL |
| Termination | Solder |
| Tolerance | 5% |
| RoHS | Not CompliantNo |
Download the complete datasheet for Vishay HL01205Z15R00JJ to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.