
The HL02506E5R000JE is a 5R, 5% wire wound resistor from Vishay, available in a ceramic package with a radial termination. It has a maximum operating temperature of 350°C and a minimum operating temperature of -55°C. The resistor measures 17.46mm in diameter and 50.8mm in height.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vishay HL02506E5R000JE datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Ceramic |
| Diameter | 17.46mm |
| Height | 50.8mm |
| Max Operating Temperature | 350°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Resistance | 5R |
| Series | HL |
| Technology | WIRE WOUND |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 5% |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Vishay HL02506E5R000JE to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.