This through-hole resistor features a radial package with a diameter of 33.34mm and a length of 266.7mm. It has a maximum operating temperature of 350°C and a minimum operating temperature of -55°C. The resistor is rated for a maximum power dissipation of 225W and has a tolerance of 5%. It is not RoHS compliant and contains lead.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | Radial |
| Diameter | 33.34mm |
| Features | Moisture Resistant |
| Lead Free | Contains Lead |
| Lead/Base Style | Solder |
| Length | 266.7mm |
| Max Operating Temperature | 350°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 225W |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| Resistance | 100R |
| RoHS Compliant | No |
| Series | HL |
| Termination | Solder |
| Tolerance | 5% |
| DC Rated Voltage | 150V |
| RoHS | Not CompliantNo |
