
VISHAY HTS00685006JPB15 Through Hole Resistor, 500 Mohm, 2 kV, Axial Leaded, 1 W, 5%, HTS Series
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vishay HTS00685006JPB15 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Conformal |
| Contact Plating | Copper, Tin, Silver |
| Diameter | 3.5mm |
| Lead Length | 25mm |
| Length | 14mm |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| Resistance | 500MR |
| Resistance Tolerance | 5% |
| Resistor Type | Thick Film |
| Tolerance | 5% |
| Voltage Rating | 2kV |
| DC Rated Voltage | 2kV |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Vishay HTS00685006JPB15 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.