
This 5kV thick film resistor features a 50MR resistance value with a 5% tolerance. It has a 4.5mm diameter and 0.8mm lead diameter, with a lead length of 25mm and a total length of 23mm. The resistor is designed for through-hole mounting and is conformal coated for added protection. It operates over a temperature range of -55°C to 155°C and is not radiation hardened.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | Conformal |
| Contact Plating | Copper, Tin, Silver |
| Diameter | 4.5mm |
| Lead Diameter | 0.8mm |
| Lead Length | 25mm |
| Length | 23mm |
| Max Operating Temperature | 155°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| Resistance | 50MR |
| Resistance Tolerance | 5% |
| Resistor Type | Thick Film |
| Series | HTS |
| Technology | THICK FILM |
| Termination | Axial |
| Tolerance | 5% |
| Voltage Rating | 5kV |
| DC Rated Voltage | 5kV |
| RoHS | Compliant |
