
The HTS05235007JPB19 is a 5kV thick film resistor from Vishay with a 5% tolerance and a body diameter of 4.5mm. It has a lead diameter of 0.8mm and a lead length of 25mm. The resistor is designed for through-hole mounting and is conformal in package case. It operates between -55°C and 155°C and is RoHS compliant. The resistor has a resistance of 5GR with a tolerance of 5%.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vishay HTS05235007JPB19 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Body Diameter | 4.5mm |
| Package/Case | Conformal |
| Contact Plating | Copper, Tin, Silver |
| Diameter | 4.5mm |
| Lead Diameter | 0.8mm |
| Lead Length | 25mm |
| Length | 23mm |
| Max Operating Temperature | 155°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Resistance | 5GR |
| Resistance Tolerance | 5% |
| Resistor Type | Thick Film |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | HTS |
| Tolerance | 5% |
| Voltage Rating | 5kV |
| DC Rated Voltage | 5kV |
| Width | 23mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Vishay HTS05235007JPB19 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
