This Vishay IH03BQ251K inductor features a ferrite core and a radial lead style. It has a maximum DC current rating of 5A and a maximum operating temperature of 125°C. The inductor measures 41.28mm in length and has a lead pitch of 33.32mm. It is available in bulk packaging with 75 units per package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vishay IH03BQ251K datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Radial |
| Core Material | Ferrite |
| DC Current | 5A |
| DC Resistance (DCR) | 90mR |
| Inductance | 250uH |
| Lead Pitch | 33.32mm |
| Lead/Base Style | Radial |
| Length | 41.28mm |
| Max DC Current | 5A |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Military Standard | Not |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 75 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | No |
| Saturation Current | 4A |
| Series | IH |
| Shielding | Unshielded |
| Termination | Radial |
| Test Frequency | 1kHz |
| Tolerance | 10% |
| RoHS | Not CompliantNo |
Download the complete datasheet for Vishay IH03BQ251K to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
