Inductor High Current Filter Wirewound 100uH 10% 1KHz 3.4A 80mOhm DCR RDL Bulk
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vishay IHB2EB101K datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Radial |
| Current Rating | 4A |
| DC Resistance (DCR) | 80mR |
| Height | 21.34mm |
| Inductance | 100uH |
| Inductance Tolerance | 10% |
| Lead Pitch | 15.24mm |
| Lead/Base Style | Radial |
| Max DC Current | 4A |
| Max Operating Temperature | 130°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| RMS Current (Irms) | 4A |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | IHB |
| Shielding | Unshielded |
| Test Frequency | 1kHz |
| Tolerance | 10% |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Vishay IHB2EB101K to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.