Inductor High Current Filter Wirewound 100uH 10% 1KHz 16.4A 14mOhm DCR RDL Bulk
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | High Current Filter |
| Technology | Wirewound |
| Inductance | 100uH |
| Tolerance | 10% |
| Inductance Test Frequency | 1KHz |
| Maximum DC Current | 16.4A |
| Max DC Resistance | 0.014Ohm |
| Lead Style | Radial |
| Height | 38.1mm |
| Product Diameter | 50.8mm |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 130°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |