
General purpose, shielded, surface mount fixed inductor with 1uH inductance and 20% tolerance. Features a composite core material and a 2525 package size. Offers a high current rating of 11A (RMS and DC) and a saturation current of 22A. Operating temperature range is -55°C to 125°C, with a low DC resistance of 9mR. This RoHS compliant component is supplied on tape and reel.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vishay IHLM2525CZER1R0M01 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | 2525 |
| Core Material | Ferrite, Metal, Composite |
| Current Rating | 11A |
| DC Resistance (DCR) | 10mR |
| Depth | 6.72mm |
| Height | 3mm |
| Height - Seated (Max) | 0.118inch |
| Inductance | 1uH |
| Inductance Tolerance | 20% |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 6.86mm |
| Max DC Current | 11A |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Military Standard | Not |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 2000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| Resistance | 9mR |
| RMS Current (Irms) | 11A |
| RoHS Compliant | Yes |
| Saturation Current | 22A |
| Self Resonant Frequency | 5MHz |
| Series | IHLM-2525CZ-01 |
| Shielding | Shielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 100kHz |
| Tolerance | 20% |
| Width | 0.255inch |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Vishay IHLM2525CZER1R0M01 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
