
Surface mount shielded wirewound power inductor with 1µH inductance and 20% tolerance. Features a 3.9A rated current, 5.3A saturation current, and 33mΩ maximum DC resistance. Operates across a -55°C to 125°C temperature range. Housed in a 1212 (3630) case with a powdered iron core.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vishay IHLP1212AEER1R0M11 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Case Code (Imperial) | 1212 |
| Case Code (Metric) | 3630 |
| Package/Case | Nonstandard |
| Core Material | Ferrite |
| Current Rating | 3.9A |
| DC Resistance (DCR) | 33mR |
| Depth | 3.2mm |
| Height | 1.2mm |
| Height - Seated (Max) | 0.047inch |
| Inductance | 1uH |
| Inductance Tolerance | 20% |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 0.144inch |
| Max DC Current | 3.9A |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 3000 |
| Packaging | Cut Tape |
| Radiation Hardening | No |
| Rated Current-Max | 3.9A |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| RMS Current (Irms) | 3.9A |
| RoHS Compliant | Yes |
| Saturation Current | 5.3A |
| Self Resonant Frequency | 1MHz |
| Series | IHLP-1212AE-11 |
| Shielding | Shielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 100kHz |
| Tolerance | 20% |
| Width | 0.118inch |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Vishay IHLP1212AEER1R0M11 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
