The IHLP1616BZEBR10MA1 is a shielded wirewound inductor with a powdered iron core and a tolerance of 20%. It has a maximum DC current rating of 11 amps and a maximum saturation current of 35 amps. The inductor's maximum DC resistance is 0.005 ohms and its minimum self-resonant frequency is 327 MHz. The inductor is available in a 1616 case size with a product length of 4.7 mm, a height of 2 mm, and a product depth of 4.31 mm. It operates over a temperature range of -55 to 125 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | Power |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Shielded |
| Core Material | Powdered Iron |
| Inductance | 0.1uH |
| Tolerance | 20% |
| Inductance Test Frequency | 100KHz |
| Maximum DC Current | 11(Typ)A |
| Maximum Saturation Current | 35(Typ)A |
| Max DC Resistance | 0.005Ohm |
| Minimum Self Resonant Frequency | 327M(Typ)Hz |
| Case Size | 1616 |
| Product Length | 4.7mm |
| Height | 2mm |
| Product Depth | 4.31mm |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |