Surface mount general purpose fixed inductor with 1uH inductance and 20% tolerance. Features a composite core material, 4.5A rated current, and 27mR DC resistance. Operates within a -55°C to 125°C temperature range. Packaged in a 1616 case size, this shielded inductor is halogen-free and RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vishay IHLP1616BZER1R0M11 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Case Code (Imperial) | 1616 |
| Case Code (Metric) | 4040 |
| Package/Case | 1616 |
| Core Material | Ferrite, Metal, Composite |
| Current Rating | 15A |
| DC Resistance (DCR) | 27mR |
| Depth | 4.31mm |
| Height | 2mm |
| Inductance | 1uH |
| Inductance Tolerance | 20% |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 4.45mm |
| Max DC Current | 4.5A |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Military Standard | Not |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 4000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Rated Current-Max | 4.5A |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| RMS Current (Irms) | 4.5A |
| RoHS Compliant | Yes |
| Saturation Current | 5A |
| Self Resonant Frequency | 64MHz |
| Series | IHLP-1616BZ-11 |
| Series Resistance | 27mR |
| Shielding | Shielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 100kHz |
| Tolerance | 20% |
| Width | 4.06mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Vishay IHLP1616BZER1R0M11 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
