Vishay IHLP1616BZER1R0MA1 technical specifications.
| Package/Case | 1616 |
| Depth | 4.31mm |
| Height | 2mm |
| Inductance | 1uH |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 4.45mm |
| Max DC Current | 3.75A |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Package Quantity | 4000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Self Resonant Frequency | 90MHz |
| Series | IHLP-1616BZ-A1 |
| Shielding | Shielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 100kHz |
| Tolerance | 20% |
| Width | 4.06mm |