
General purpose, shielded, surface mount fixed inductor with 220nH inductance and 20% tolerance. Features a composite core material, 13A DC current rating, and 24A saturation current. Operates within a temperature range of -55°C to 125°C, with a low DC resistance of 8mR. Packaged in a 1616 case size on tape and reel.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vishay IHLP1616BZERR22M01 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Case Code (Imperial) | 1616 |
| Package/Case | 1616 |
| Core Material | Ferrite, Metal, Composite |
| Current Rating | 13A |
| DC Current | 13A |
| DC Resistance (DCR) | 8mR |
| Depth | 4.31mm |
| Height | 2mm |
| Height - Seated (Max) | 0.079inch |
| Inductance | 220nH |
| Inductance Tolerance | 20% |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 4.45mm |
| Max DC Current | 24A |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Military Standard | Not |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 4000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| RMS Current (Irms) | 13A |
| RoHS Compliant | Yes |
| Saturation Current | 24A |
| Self Resonant Frequency | 151MHz |
| Series | IHLP-1616BZ-01 |
| Shielding | Shielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 100kHz |
| Tolerance | 20% |
| Width | 0.16inch |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Vishay IHLP1616BZERR22M01 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
