
General purpose fixed inductor featuring 1uH inductance with a 20% tolerance. This shielded, composite-core inductor is designed for surface mount applications with a 2020 package size. It offers a rated current of 10A and a saturation current of 6.5A, with a low DC resistance of 11mR. Operating temperature range is -55°C to 125°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vishay IHLP2020CZER1R0M11 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | 2020 |
| Core Material | Ferrite |
| Current Rating | 10A |
| DC Resistance (DCR) | 11mR |
| Depth | 5.43mm |
| Height | 3mm |
| Inductance | 1uH |
| Inductance Tolerance | 20% |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 5.49mm |
| Max DC Current | 6.5A |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Military Standard | Not |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Rated Current-Max | 10A |
| RMS Current (Irms) | 10A |
| RoHS Compliant | No |
| Saturation Current | 6.5A |
| Self Resonant Frequency | 1MHz |
| Series | IHLP-2020CZ-11 |
| Shielding | Shielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 100kHz |
| Tolerance | 20% |
| Width | 5.18mm |
| RoHS | Not CompliantNo |
Download the complete datasheet for Vishay IHLP2020CZER1R0M11 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.