
Surface mount shielded wirewound power inductor with 1uH inductance and 20% tolerance. Features a 2525 case size, 11A rated DC current, and 22A saturation current. DC resistance is 10mR at a test frequency of 100kHz. Operating temperature range is -55°C to 125°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vishay IHLP2525CZER1R0M01 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Case Code (Imperial) | 2525 |
| Case Code (Metric) | 6363 |
| Package/Case | 2525 |
| Core Material | Ferrite |
| DC Resistance (DCR) | 10mR |
| Depth | 6.72mm |
| Height | 3mm |
| Inductance | 1uH |
| Inductance Tolerance | 20% |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 6.86mm |
| Max DC Current | 11A |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Military Standard | Not |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 2000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Rated Current-Max | 11A |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| RMS Current (Irms) | 11A |
| RoHS Compliant | Yes |
| Saturation Current | 22A |
| Self Resonant Frequency | 5MHz |
| Series | IHLP-2525CZ-01 |
| Series Resistance | 10mR |
| Shielding | Shielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 100kHz |
| Tolerance | 20% |
| Width | 6.47mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Vishay IHLP2525CZER1R0M01 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
