
Surface mount fixed inductor, 1µH inductance with 20% tolerance, designed for automotive applications. Features a 12A current rating, 13A saturation current, and 8.45mΩ DC resistance. Operates within a -55°C to 180°C temperature range. Shielded, wirewound construction with a powdered iron core. Packaged in a 2525 case size (0.27" L x 0.255" W x 0.118" H).
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vishay IHLP2525CZER1R0M8A datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Case Code (Imperial) | 2525 |
| Case Code (Metric) | 6363 |
| Package/Case | Nonstandard |
| Current Rating | 12A |
| DC Resistance (DCR) | 8.45mR |
| Height | 3mm |
| Height - Seated (Max) | 0.118inch |
| Inductance | 1uH |
| Inductance Tolerance | 20% |
| Length | 0.27inch |
| Max DC Current | 12A |
| Max Operating Temperature | 180°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 2000 |
| Packaging | Cut Tape |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| RMS Current (Irms) | 12A |
| RoHS Compliant | Yes |
| Saturation Current | 13A |
| Self Resonant Frequency | 59.1MHz |
| Series | IHLP-2525CZ-8A |
| Shielding | Shielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 100kHz |
| Tolerance | 20% |
| Width | 0.255inch |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Vishay IHLP2525CZER1R0M8A to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
