
The IHLP-4040DZER220M5A is a shielded fixed inductor from Vishay with a package type of 4040. It has a DC resistance of 75.44mR and an inductance of 22uH. The inductor is rated for a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -55°C. It is compliant with AEC-Q200 and RoHS. The inductor is available in a surface mount package with a width and length of 10.3mm and a height of 4mm.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vishay IHLP4040DZER220M5A datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | 4040 |
| DC Resistance (DCR) | 75.44mR |
| Height | 4mm |
| Inductance | 22uH |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 10.3mm |
| Max DC Current | 6.4A |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Packaging | Tape and Reel |
| Ratings | AEC-Q200 |
| RoHS Compliant | Yes |
| Saturation Current | 6.4A |
| Self Resonant Frequency | 8.3MHz |
| Series | IHLP-4040DZ-5A |
| Shielding | Shielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 100kHz |
| Tolerance | 20% |
| Width | 10.3mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Vishay IHLP4040DZER220M5A to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
