
Inductor Power Shielded Wirewound 1uH 20% 100KHz Powdered Iron 24A 0.00321Ohm DCR 5050 T/R
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vishay IHLP5050CEER1R0M07 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | 5050 |
| DC Resistance (DCR) | 3.21mR |
| Depth | 12.9mm |
| Height | 3.5mm |
| Inductance | 1uH |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 13.2mm |
| Max DC Current | 40A |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 500 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Saturation Current | 40A |
| Self Resonant Frequency | 5MHz |
| Series | IHLP-5050CE-07 |
| Shielding | Shielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 100kHz |
| Tolerance | 20% |
| Width | 12.9mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Vishay IHLP5050CEER1R0M07 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.