Inductor Power Shielded Wirewound 0.22uH 20% 100KHz Powdered Iron 53A 0.0007Ohm DCR 5050 T/R
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vishay IHLP5050FDRZR22M01 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | 5050 |
| Height | 6.5mm |
| Inductance | 220nH |
| Length | 13.2mm |
| Max DC Current | 112A |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Package Quantity | 250 |
| Packaging | Tape and Reel |
| RoHS Compliant | Yes |
| Self Resonant Frequency | 5MHz |
| Series | IHLP-5050FD-01 |
| Shielding | Shielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 100kHz |
| Tolerance | 20% |
| Width | 12.9mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Vishay IHLP5050FDRZR22M01 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.